31.10.2020, svátek má Štěpánka (zítra Felix)

07.09.2020

Tisková zpráva LVHF


Tisková zpráva: Praha, 7. září 2020


Lednicko-valtický hudební festival 2020 se těší obrovskému zájmu publika. Vstupenky jsou téměř vyprodány

Necelé čtyři týdny zbývají do zahájení Lednicko-valtického hudebního festivalu 2020. V sobotu 3. října odstartuje jeho jubilejní 5. ročník slovenský Janoska Ensemble, držitel Platinové desky za své debutové album Janoska Style na labelu Deutsche Grammophon. Vedle „haute couture“ evropských klasiků nabídne festival v osmi koncertech především originální fúze klasické a lidové hudby. Zájem o vstupenky zatím předčil všechna očekávání pořadatelů. „Chtěli jsme letos pro naše fanoušky objevit zcela nový, jedinečný hudební svět a jsem nesmírně rád, že lidé naši snahu zavnímali a o koncerty je opravdu obrovský zájem. Čtyři týdny před zahájením festivalu je prodáno devadesát procent celkové kapacity, většina koncertů je zcela vyprodána nebo zbývá posledních několik volných vstupenek,“ říká umělecký a výkonný ředitel festivalu Jiří Partyka.  

Festival se letos koná jak na tradičních místech – na zámku v Lednici, Valticích a Mikulově, tak i v premiérových lokacích – Rybničním zámečku, břeclavské synagoze a lichtenštejnském zámečku Wilfersdorf v Rakousku. Vedle Janoska Ensemble nabídnou další koncerty soubory Ostrava Klezmer Band, Pavel Haas Quartet, Lobkowicz Trio, Ensemble FLAIR a Janáčkův komorní orchestr se sólisty Klárou Blažkovou, Václavem Hudečkem a Janem Rokytou. Recitál ze španělské hudby uvede vynikající španělská kytaristka Andrea González Caballero, houslistka Markéta Janoušková představí společně s Cimbálovou muzikou Jiřího Janouška svůj projekt FolkloreClassic, který se v roce 2012 probojoval do finále světové soutěže Web Concert Hall Competition, a o závěr festivalu se postará kapela Čechomor s Moravskou filharmonií Olomouc a dirigentem Janem Kučerou.

Světová premiéra
V sobotu 10. října zazní v rámci LVHF 2020 v Mikulově světová premiéra Valašských sonetů pro ženský hlas a smyčcový orchestr skladatele a uměleckého lídra Ensemble FLAIR Jana Rokyty. Čtyři miniatury na milostné texty, jak uvádí jejich autor, jsou inspirovány Valašskem. „Z folklórních regionů je mi Moravské Valaško úplně nejblíže. Odkaz místního obyvatelstva mě naprosto fascinuje a umělecky utváří a vnímám sebe sama jako součást této kultury, jež navíc disponuje úžasným slovesným materiálem. Společně se zpěvačkou Klárou Blažkovou, která bude skladbu premiérovat, jsme vybrali texty z několika sbírek a propůjčil jsem si rovněž verše básníka Josefa Kaluse,“ říká o skladbě Jan Rokyta. „Rozhodl jsem se pracovat především s hlubokou poetikou slova,“ dodává. Vedle světové premiéry nabídne program koncertu hudbu rozkročenou od funky motivů přes ryzí folklórní inspirace až po virtuózní skladby pro housle a orchestr Pabla de Sarasateho a Maurice Ravela.

Změna v programu
Na festivalu nevystoupí původně ohlášený Borusan Quartet. „S tureckou stranou jsme vedli celé léto jednání, aby toto vynikající kvarteto na festival přijelo, nicméně soubor nakonec s definitivní platností zrušil v souvislosti se situací vzniklou díky covid-19 všechna svá vystoupení až do konce tohoto roku,“ uvádí Jiří Partyka. „Místo Borusan Quartet se nám ovšem podařilo pro festival získat jeden z nejlepších komorních souborů současnosti, Pavel Haas Quartet, za což jsem nesmírně šťastný. Rád bych touto cestou vyjádřil Pavel Haas Quartet velký dík, že nám jeho členové v této nelehké situaci podali pomocnou ruku a na festival přijedou. Opravdu velice si toho vážím a myslím, že to bude naprosto jedinečný koncert, jak jsme ostatně u tohoto souboru zvyklí. Kvarteto uvede dvě díla, za jejichž nahrávku získalo britskou Cenu Gramophone: Smetanův Smyčcový kvartet č. 1 e moll „Z mého života“ a Listy důvěrné Leoše Janáčka,“ komentuje programovou změnu Jiří Partyka. „Co se týče dalších koncertů, v tuto chvíli pokračuje vše podle plánu. Pro návštěvníky festivalu jsme zřídili speciální odkaz „covid-19“ na našich webových stránkách www.lvhf.cz, kde najdou veškeré informace. S držiteli vstupenek jsme pak v přímém kontaktu, abychom je v případě nutnosti informovali. Zkrátka děláme vše, co je v našich silách, abychom pro diváky zajistili původně ohlášený program, maximální komfort a pocit bezpečí, samozřejmě v intencích toho, co můžeme sami ovlivnit,“ komentuje Jiří Partyka aktuální situaci.

Partneři festivalu
Festival anoncuje dva nové partnery v roce 2020: Jedním z hlavních partnerů LVHF 2020 se stala společnost Stavební firma PLUS s.r.o. a oficiálním dopravcem LVHF 2020 společnost Volvo Car Česká republika s.r.o.

Festival je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Jihomoravského kraje a měst Lednice, Valtice, Břeclav a Mikulov.

Generálním partnerem festivalu je společnost ZFP GROUP, a. s. „Vždy nám byly sympatické hodnoty jako odvaha, aktivita, cílevědomost a vášeň, se kterou lidé realizují své sny. A právě tyto vlastnosti v sobě snoubí Jiří Partyka, který tento unikátní hudební festival založil. Cítíme určité poslání věnovat část vydělaných peněz veřejně prospěšným projektům na špičkové kulturní úrovni. Myslíme si, že je prostě velmi dobře, když český kapitál podporuje výjimečné české projekty, které propagují umění českých lidí a naši krásnou zem. Dosavadní pětiletá spolupráce nás vede k přesvědčení, že tento festival má velký potenciál stát se jedním z nejvýznamnějších v České republice, a velice nás těší sledovat, jak se postupně posouvá z regionální na mezinárodní úroveň,“ říkají Jarmila a Vladimír Poliakovi, zakladatelé a hlavní akcionáři společnosti ZFP GROUP.

Hlavními partnery festivalu jsou společnosti České investiční fondy – CZECH FUND, AlcaPlast, s. r. o., S. M. K. – Společnost pro Moravský kras, a. s., a Stavební firma PLUS s.r.o.
Hlavními mediálními partnery festivalu jsou Česká televize a v oblasti tištěných médií Deník.

Oficiálním dopravcem LVHF 2020 je Volvo Car Česká republika s.r.o.

5. ročník Lednicko-valtického hudebního festivalu se koná pod záštitou ministra kultury České republiky PhDr. Lubomíra Zaorálka a hejtmana Jihomoravského kraje JUDr. Bohumila Šimka.

Kompletní partnerská struktura Lednicko-valtického hudebního festivalu je k dispozici na www.lvhf.cz/partneri.

Prodej vstupenek
Vstupenky na 5. ročník Lednicko-valtického hudebního festivalu jsou k dispozici on-line na www.lvhf.cz. Festival nabízí rovněž telefonické rezervace na čísle +420 774 710 621 nebo rezervace emailem na adrese prodej@lvhf.cz. Kontakty na prodejní místa LVHF jsou zveřejněny v odkazu www.lvhf.cz/prodejni-mista-lvhf/. Vedle cenově zvýhodněných vstupenek pro seniory, držitele karty ISIC a držitele průkazů ZTP a ZTP-P festival nabízí rovněž 50% slevu na vstupenky do všech kategorií pro děti do 15 let.

Program festivalu
https://www.lvhf.cz/#program

Informační weby festivalu
www.lvhf.cz (oficiální stránky festivalu)
www.facebook.com/LVHF.cz
www.youtube.com/LVHFcz

Audio-vizuální spot LVHF2020
https://youtu.be/jZH3inEUb9c
https://www.facebook.com/watch/?v=842266712849260

Odkaz do tiskového servisu LVHF2020
(TZ, fotografie, grafika, logo festivalu ke stažení)
(Předem děkujeme za uvádění kreditů)
https://drive.google.com/drive/folders/1fKsZSgElZeJeTeWVh1R5WmzcfIhUQWYP?usp=sharing

Pilotní fotografie k festivalu v HR kvalitě: https://drive.google.com/drive/folders/1xpRs0ijevYYLiFfPgaetleMwZtuACEe1?usp=sharing
Pilotní fotografie k festivalu v WEB kvalitě: https://drive.google.com/drive/folders/1xD8pReH3Wvzx-FbAWvgOjrTVX5rruY_6?usp=sharing
Pavel Haas Quartet – Presskit: https://drive.google.com/drive/folders/1247Txbqk6qHhL9Oa_bMQqrXYHKi4-gWl?usp=sharingKontakt Press
Iva Nevoralová
T +420 608 028 054
iva@lvhf.cz
www.lvhf.cz

Minaret
Oznámit chybu na stránce
 
Valid XML Valid RSS Valid CSS Valid XHTML 1.0 Transitional běží na Poulicek Web Solution, vytvořil Zbyněk Poulíček, webm@ster: kancelar@lednice.cz
© 2007-2016 obec Lednice