25.10.2020, svátek má Beáta (zítra Erik)

01.10.2011

Koulení kola 2011 - tisková zpráva


letak-kouleni-2011letak-kouleni-2011 (27.09.2011)

V Brně dne 14.9. L.P. 2011

KČT Kudrna a TIC Vás zvou na 6. ročník unikátního závodu
KOULENÍ KOLA Z LEDNICE DO BRNA.

Podle staré brněnské pověsti se roku 1636 vsadil zručný kolář Jiří Birk v šenku nad džbánkem dobrého moravského vína, že za svítání porazí strom, vyrobí z něj kolo a dokulí jej z Lednice k městským branám Brna dříve, než slunce za jeho hradby zapadne.
A tak se také stalo. Kolo předal starostovi Gabrielu Grimmovi, který jej nechal zavěsit v radnici na věčnou památku. Od té doby jsou dvěma hlavními symboly města brněnský drak a kolo. Po tomto husarském kousku někteří Birka obdivovali, ale více bylo těch, co si začali šuškat, že to není možné a že dozajista má Birk spolky s rohatým. A tak kolář zemřel po mnoha letech bídy zatracen a v zapomnění.

Tuto 375 let starou legendu o brněnském kole se letos rozhodl již pošesté oživit Klub českých turistů Kudrna recesisticky-sportovním závodem „Koulení kola z Lednice do Brna“. Závod startuje v sobotu, 1.10.2011 v 9.00 z náměstí v Lednici a 36 tříčlenných družstev se bude snažit dokoulet kolo od žebřiňáku po cyklostezce až na nádvoří staré brněnské radnice po trase téměř 67 km dlouhé vedoucí malebným krajem vinic, luk a hájů jižní Moravy. Všichni závodníci se přitom smí přesunovat pouze vlastní silou (např. kolmo, pěšmo, na bruslích, na trakači) a jeden z nich musí neustále valit po zemi dřevěné loukoťové kolo.
Kola o váze 12,5 kg byla vyrobena speciálně pro tento závod kolářem z povolání, Johanem Marinem Jágerem z české vesnice Eibenthal v rumunském Banátu, který se výrobou kol zabývá už od svých 16 let. Tím byl naplněn i jeden z cílů akce – pomoci právě české menšině žijící více jak 200 let v zapomenutém koutě Rumunska.
Celá akce bude probíhat pod pečlivým dozorem rozhodčích agentury „Dobrý den“ z Pelhřimova. Nejlepší trojice bude zapsána do České databanky rekordů, pokud se jí podaří překonat neuvěřitelný vítězný čas loňského ročníku závodu 4 hodiny, 6 minut a 11 vteřin.
Organizátoři se letos rozhodli zopakovat předloňskou novinku, která se setkala se značným ohlasem veřejnosti - připravují opět speciální dětskou kategorii na zkrácené trase 66,9 m. V Banátu si nechali za tímto účelem vyrobit menší a lehčí kola, aby si i děti mohly vyzkoušet, jak to měl Birk těžké. Dětský závod koulení bude od 10 do 11 hodin na náměstí v Lednici a od 15 do 16 hodin na Zelném trhu v Brně.
Před startem závodu můžete obdivovat i vyzkoušet cyklistická kuriózní vozítka z dílny Martina Zehnaly z Hrušek. Bude to stát za to ! Více na www.cyklo-martin.cz
Doběh nejrychlejších týmů do Brna se očekává kolem 13. hodiny. V 12:30 zazní fanfáry Moravských žesťů v dobových kostýmech před Starou radnicí a odtroubí konec turistické sezony 2011. Od 14:00 je na nádvoří Staré radnice připraven kulturní program pro veřejnost, který moderuje Luděk Savana.
V 16:30 proběhne vyhlášení vítězů dětského Koulení. Připraven je koncert skupiny Ivo Spyder Křižan, kouzelníci z DDM Junior, taneční soubor Martiny Bartůškové i hudební skupina ZUŠ Veveří band.  
Uzavření tratě závodu provedou zástupci města Lednice, Brna i kraje závěrečným odkoulením kola v 17:45 od pošty u hl. vlakového nádraží po Masaryčce až k historickému kolu Jiřího Birka. Slavnostní vyhlášení vítězů proběhne v 18:20 na Staré radnici v Brně. Celou sobotu bude navíc otevřena vyhlídková věž Staré radnice a ve forhauzu se bude razit historický groš. Více informací o tomto světově unikátním závodu naleznete na oficiálních stránkách akce www.kudrna.cz/koulenikola.
Zveme i milovníky kol či koloběžek ke společné cyklojízdě z Lednice do Brna, která startuje v 9:15 z náměstí v Lednici po trase závodu. Spojte projížďku se zajímavou podívanou. Každý, kdo dojede do cíle, dostane pamětní glejt a dárek.  
P.S. Tisková konference TIC k závodu proběhne  22.9.2011 v 11 hod. ve Freskovém sále Staré radnice.

Nad závodem převzal záštitu lednický starosta pan Kabát. Tuto akci pořádáme ve spolupráci s TIC.

Organizátory závodu jsou KČT Kudrna a TIC a závod je součástí projektu Brno - zdravé město.
KČT Kudrna, Dornych 33, 663 14 Brno, Igor Forgáč, tel: 737 770 458,  e-mail: listek@kudrna.cz

Minaret
Oznámit chybu na stránce
 
Valid XML Valid RSS Valid CSS Valid XHTML 1.0 Transitional běží na Poulicek Web Solution, vytvořil Zbyněk Poulíček, webm@ster: kancelar@lednice.cz
© 2007-2016 obec Lednice